Dovolená jinak

Banát

Banát se pomalu dostává do povědomí díky skvělému festivalu, ale celá oblast stojí za návštěvu i sama o sobě. Enkláva českých vesnic, kde se stále udržuje jazyk i kultura, je pro Čechy naprosto unikátním místem k návštěvě. Nádherná příroda, ve které se kombinuje familiárnost českého venkova s jedinečností východní Evropy. Nejlepší, co se tam dá dělat, je prostě jenom sbalit batoh a vyrazit přímo za nosem. Východní Evropa je skvělá v tom, že se dá kempovat prakticky kdekoli, takže se sbalte, a vyrazte. Dostat se tam dá vlakem nebo autobusem, nebo i svým vlastním autem. Banát vás neláká? Celá východní Evropa je stále ještě Čechy dost neprobádaná, což je zvláštní vzhledem k tomu, kolik toho máme společného.

pravčická brána

Pobaltí

Podobně jako východní Evropa, která je blízko, pobaltské státy jsou blízko a přitom tam mnoho z nás nikdy nebylo. Na rozdíl od Ukrajiny nebo Ruska se sice jazyk našemu ani neblíží, ale s tím se dá vypořádat. Kam vyrazit? Třeba do Tallinu. Hlavní město Estonska má nádherné staré město, které si v ničem nezadá s Francií nebo Itálií. Navíc je to odtamtud jenom krátká platba do Helsinek, takže můžete zvládnout dvě hlavní města v průběhu jedné krátké dovolené. Krásný je také Bělovežský národní park, poslední místo, kde se dají v Evropě vidět divocí zubři.

hrad trakai

Čechy, Morava, Slezko

Dovolená doma nemusí být nuda, nebo to nemusí být jenom proto, že nemáte peníze. Je tu spousta nádherných míst, která neznáme. Třeba Česko-saské Švýcarsko na hranicích s Německem, Pálava, Krušné hory nebo spousta jiných míst, která sice známe ze zeměpisu, ale většina z nás tam fyzicky nikdy nebyla. Využijte toho, že se u nás dá zvládnout za jednu dovolenou výlet do hor, koupání i památky. Pojmout se to dá různě. Stále více a více lidí se vrací ke klasickým „čundrům“ s batohem na zádech, nebo třeba série krátkých výletů. Možností je nepočítaně, je jenom na vás si vybrat.