Jak oživit nudný prostor?

Designéři, mistři svého oboru, dokážou s prostory mnohdy doslova čarovat. Za jejich skvělými výsledky se skrývají zaprvé dobré znalosti z daného oboru, dále pak tvrdá práce a samozřejmě také určité tvůrčí možná až umělecké sklony. Rádi byste do jejich světa alespoň lehce nahlédli a něco se přiučili? Nebojte se, nemusíte se hned hlásit na vysokou školu, stačí, když se pro začátek seznámíte se základními radami, které vám v praxi přijdou vhod.
rodinný pokoj

Pohrajte si s barvami v interiéru

Staré honosné domy mívaly vysoké stropy. Oslovuje vás tento styl a rádi byste docílili alespoň optického klamu? Po stranách závěsů nebo žaluzií pověste pruh kontrastní tmavé látky. Například ke krémovým závěsům přidejte pruhy v čokoládové barvě. Stropy se tím okamžitě optiky zvýší. I jen drobné úpravy dokážou s prostorem divy. Zkuste na stěnu těsně pod strop připevnit lištu, rozetu či konzoli. Poté je i s dveřmi natřete barvou, která bude o dva odstíny tmavší než barva na stěnách. Máte-li okna posazená v hlubokém výklenku, zvolte tmavším barvu i pro parapety.
obrazy u pohovky

Nebuďte předvídatelní

Ve většině domácností najdete pohovku a dvojici křesel ve stejném či podobném designu doplněné o konferenční stolek, který stojí uprostřed. Zkuste opustit tuto zažitou představu o uspořádání obývacího pokoje a raději místnost proměňte v místnost, kde se budete cítit dobře. Sáhněte klidně po kombinaci, která k sobě na první pohled ne tak úplně ladí. Místnost nebude působit fádním dojmem, naopak ji dodáte svěží a jedinečný nádech. Buďte osobití.

I s obyčejnými věcmi lze čarovat

Žádný dobrý designér vám nebude tvrdit, že skvělého výsledku lze dosáhnout jen, pokud utratíte veškeré úspory, které máte. Naopak omezený rozpočet vás přiměje využít naplno a s rozmyslem i vtipem to, co již třeba máte už doma. Budete-li vyhazovat starou pohovku, klidně si schovejte polštáře z ní a nechte je potáhnout novou látkou. Můžete je skvěle využít jako další místa k sezení třeba na zemi či na zahradě. Skvěle se mohou uplatnit i v dětském pokoji. Dalším skvělým tipem je nákup doplňků v tom nejjednodušším základním designu, který vy však osobitě přetvoříte a doplníte. Například lampu, která má jednobarevné stínidlo, můžete polepit barevnou stuhou, krajkou či na ní vlastnoručně něco namalovat. Rázem budete mít originální kousek, který nikde neseženete. Zkuste se držet zásady, že nebudete utrácet za základ, ale investovat do detailů!