Mobilní dřevostavba, nebo byt

V České republice je sice v současné době ekonomika na vzestupu a minimální nezaměstnanost, ovšem mnoho zejména mladých rodin a seniorů zvažuje, zda je ekonomičtější bydlení v dřevostavbě, nebo v bytě panelového či cihlového domu. Jaká kritéria rozhodují pro jejich volbu?
břečťan na domě

Náklady na provoz bytového domu

Při zohledňování pro a proti bydlení v bytě nebo ve vlastním domě je třeba pamatovat na částku, kterou každý měsíc musíte odvádět bytovému družstvu, nebo společenství vlastníků. Je to jakási forma spoření a z naspořené sumy se hradí případné opravy střechy, fasády, výtahů, sklepů, společných prostor atd. To pochopitelně odpadá u vlastního domu, navíc řadu údržbových prací si lidé zvládnou provést sami a není třeba platit náklady za práci stavební firmě. V případě vlastního domova – vlastní dřevostavby se úspora těchto nákladů odhaduje ve srovnání s částkou inkasovanou bytovým družstvem až o 70 procent nižší.
domeček u cesty

Typ mobilního domu

Bydlet v mobilním domě láká spoustu lidí. Jednak tím, že lze dům přestěhovat na jiné místo a svůj život náležitě zpestřit, a pak jeho pořizovací cenou. Mějme ale na paměti, že není mobilheim jako mobilheim. S mobilními domy lidé začali experimentovat ve Spojených státech ve 20. století. Byly to skutečně levné typy venkovského obydlí, které obyvatele chránily především před větrem a deštěm a bohatě postačily k vytvoření vlastního soukromí.

Sníh a mráz nikdo neřešil. Proč? Stačí se podívat na mapu klimatického pásma a porovnat Evropu s USA. Nejvíce těchto domů totiž vyrostlo ve státech Mississippi, Nové Mexiko, Alabama, Nebraska, Jižní Karolina, Západní Virginia. Všechny tyto lokality spojuje jediné – celoroční teplé klima. Domy zkrátka postrádaly izolaci, nikdo se tu v zimě neoblékal do svetrů, nikdo tu neběhal na běžkách, nebylo na čem. Lidé tam zkrátka neznali plynové kotle, krbová kamna, elektrokotle, radiátory. V zimě nikdo netopil, a když se rozdělával oheň, tak jedině venku pro příjemné posezení.
kropící konev a kolo

Mírné pásmo

Česká republika se nachází v oblasti mírného pásma, ale to neznamená, že zimy jsou u nás jako ve Spojených státech. I přes horečné snahy některých politických subjektů vydělat tučné zisky na globálním oteplování (zda existuje, nebo ne, posuďte sami) se u nás v zimě příliš neohřejete. Stačí si vybavit poslední lednové mrazy, které sahaly hluboko pod – 20 stupňů. Pro takový případ musíte být vybaveni a vaše mobilní dřevostavba musí být zateplená tak, aby se dala v zimě vytopit na komfortní teplotu, a aby vám zároveň náklady na vytápění nepřerůstaly přes hlavu.