Mobilní dřevostavba, nebo byt

Mobilní dřevostavba, nebo byt

V České republice je sice v současné době ekonomika na vzestupu a minimální nezaměstnanost, ovšem mnoho zejména mladých rodin a seniorů zvažuje, zda je ekonomičtější bydlení v dřevostavbě, nebo v bytě panelového či cihlového domu. Jaká kritéria rozhodují pro jejich volbu?
břečťan na domě


Náklady na provoz bytového domu


Při zohledňování pro a proti bydlení v bytě nebo ve vlastním domě je třeba pamatovat na částku, kterou každý měsíc musíte odvádět bytovému družstvu, nebo společenství vlastníků. Je to jakási forma spoření a z naspořené sumy se hradí případné opravy střechy, fasády, výtahů, sklepů, společných prostor atd. To pochopitelně odpadá u vlastního domu, navíc řadu údržbových prací si lidé zvládnou provést sami a není třeba platit náklady za práci stavební firmě. V případě vlastního domova – vlastní dřevostavby se úspora těchto nákladů odhaduje ve srovnání s částkou inkasovanou bytovým družstvem až o 70 procent nižší.
domeček u cesty


Typ mobilního domu


Bydlet v mobilním domě láká spoustu lidí. Jednak tím, že lze dům přestěhovat na jiné místo a svůj život náležitě zpestřit, a pak jeho pořizovací cenou. Mějme ale na paměti, že není mobilheim jako mobilheim. S mobilními domy lidé začali experimentovat ve Spojených státech ve 20. století. Byly to skutečně levné typy venkovského obydlí, které obyvatele chránily především před větrem a deštěm a bohatě postačily k vytvoření vlastního soukromí.


Sníh a mráz nikdo neřešil. Proč? Stačí se podívat na mapu klimatického pásma a porovnat Evropu s USA. Nejvíce těchto domů totiž vyrostlo ve státech  Mississippi, Nové Mexiko, Alabama, Nebraska, Jižní Karolina, Západní Virginia. Všechny tyto lokality spojuje jediné – celoroční teplé klima. Domy zkrátka postrádaly izolaci, nikdo se tu v zimě neoblékal do svetrů, nikdo tu neběhal na běžkách, nebylo na čem. Lidé tam zkrátka neznali plynové kotle, krbová kamna, elektrokotle, radiátory. V zimě nikdo netopil, a když se rozdělával oheň, tak jedině venku pro příjemné posezení.
kropící konev a kolo


Mírné pásmo


Česká republika se nachází v oblasti mírného pásma, ale to neznamená, že zimy jsou u nás jako ve Spojených státech. I přes horečné snahy některých politických subjektů vydělat tučné zisky na globálním oteplování (zda existuje, nebo ne, posuďte sami) se u nás v zimě příliš neohřejete. Stačí si vybavit poslední lednové mrazy, které sahaly hluboko pod – 20 stupňů. Pro takový případ musíte být vybaveni a vaše mobilní dřevostavba musí být zateplená tak, aby se dala v zimě vytopit na komfortní teplotu, a aby vám zároveň náklady na vytápění nepřerůstaly přes hlavu.

Vesel
</div>

<p>
<br />
<!--[if gte mso 9]><xml>
 <o:OfficeDocumentSettings>
 <o:AllowPNG/>
 </o:OfficeDocumentSettings>
</xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Mobilní dřevostavba, nebo byt
Ohodnoťte příspěvek