Může mít starý příborník nějakou hodnotu?

Doma se nám někdy nashromáždí mnoho starého nábytku a jiných předmětů, zvláště pokud nejsme ochotni příliš věcí vyhazovat. A je pravdou, že tyto „retro“ věci opět přichází do módy a často mohou mít i velkou cenu, samozřejmě pokud jsou v dobrém stavu.

To však neplatí ani zdaleka o všech. Jistě, například u nábytku či obrazů obvykle není potřeba příliš váhat, avšak co třeba takový starý příborník? Může i ten časem nabývat na hodnotě, nebo je to jedna z těch věcí, o které příliš mnoho lidí nestojí?

starožitná kuchyně s příborníkem

V první řadě je potřeba si uvědomit, že cena se řídí dvěma věcmi: poptávkou a vzácností. Pro prodávajícího je ideální kombinací stav, kdy je daný předmět velmi žádán, avšak zároveň je dostupný pouze v omezeném množství. V takovém případě jde cena velmi prudce nahoru.

U starožitného nábytku je bezesporu naplněna druhá podmínka – jen málo kusů se zachovalo až do dnešních dnů v dobrém stavu, což samozřejmě platí i o výše zmíněném příborníku. A je jasné, že více kusů již vyrobeno nebude. Vždy již půjde maximálně o moderní napodobeniny. Pokud chceme mít doma autentický kousek, pak je výběr značně omezen.

starý příborník

Dobrá, ale co druhá podmínka? Jistě, starožitnosti jsou dnes poměrně v kurzu, ale týká se to i příborníků? Popravdě řečeno, rozhodně ne tak, jako je tomu například u nejrůznějších skříní či nočních stolků. Ačkoliv jsou totiž příborníky menší a skladnější, a tedy je lze lépe přesouvat, nejsou ani zdaleka tak žádány.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je jejich vzhled. Coby předměty denní potřeby, které nejsou určeny k vystavování a které obvykle nejsou vidět, nebývají nijak umělecky zpracovány. To jejich hodnotu částečně snižuje.

Na druhou stranu, znamená to, že pokud po některém toužíte, nebudete muset platit takovou částku, a vystavit jej přesto můžete. Pokud tedy chcete nějaký koupit, pak dnes je ten nejlepší čas – nikdy totiž nemůžeme vědět, kdy o ně začne být enormní zájem.