Teplo, sucho a nedostatek vody

Posledních pár let se celý svět a dokonce i naše republika, potýká s vysokými teplotami, které vůbec neodpovídají mírnému podnebnému pásu, v kterém leží. Většina z nás se na léto těší, je s ním spojeno volno, koupání a dovolené. V zaměstnání i doma nás od velkých veder dokáže uchránit klimatizace, takže si ani nemusíme uvědomovat, jakou sílu má slunce a že teploty jsou skoro pořád nadprůměrné. My jsme problém s horkem vyřešili, ale co příroda, jenž trpí ohromným suchem. Klimatické změny pak znamenají to nejhorší – nedostatek vody.


 změna klimatu


PRŠÍ POŘÁD MÉNĚ


Možná se vám zdá, že někdy prší až moc. Déšť má však charakter spíše přívalových dešťů, které přináší jen samé komplikace v podobě záplav, poškozených domů i zničené přírody. Voda se však nestačí vsáknout do země, a tak jí celkově ubývá. Navíc vlivem horka se rychle vypařuje. Stále častěji tak vidíme vyprahlou a popraskanou zemi, vyschlé rybníky a koryta v lesích. Extrémní sucho a nedostatek trvalejších srážek devastuje celou krajinu a postihuje stále více oblastí v celém světě. V nížinách už nestačí ani sníh, stékající z hor. Je nutné stavět nádrže na dešťovou vodu, abychom vůbec měli čím zalévat. Vysoké teploty a sucho působí pak obrovské škody hlavně v zemědělství, a to může být pro lidstvo zničující.


 mytí obličeje


ZÁSOBY VODY UBÝVAJÍ


Šetřit vodou pořád ještě málokoho z nás napadne. Přitom pitná voda se pomalu, ale jistě stává luxusem. Její cena se neustále zvyšuje a už za pár let nám hrozí, že s jejím nedostatkem budeme vážně bojovat. Ve světě již milióny obyvatel umírají kvůli tomu, že musí pít vodu znečištěnou.

globální oteplování

Určitě není přemrštěné, když řekneme, že už nyní je voda nad zlato. Pořád ještě si to nepřipouštíme, protože přijdeme domů, otočíme kohoutkem a máme jí, kolik chceme. Jenže chronický nedostatek čisté pitné vody zanedlouho ovlivní životy nás všech.