Vyplácí se vám podnikat?

Pustili jste se do podnikání a potřebovali byste vědět, jak vlastně na tom vaše firma je, zdali nestagnuje a je s ní všechno v pořádku? Mít podnikatelského ducha a nápady někdy nestačí a je třeba se ponořit do čísel a zjistit, jak zdravé a prosperující vaše podnikání opravdu je.

tok peněz.png 

Break even point

Přeloženo jako bod zvratu čili bod, kdy nemáte při svém podnikání žádnou ztrátu, ale ani žádný zisk. Vlastně je to tedy takový okamžik, od kterého se vám podnikat vyplatí. Protože když začínáte, jste vždycky nejprve v mínusu. Napřed jsou tu náklady, bez kterých začít podnikat nelze. Musíte investovat do vybavení, do pronájmu a nakoupit potřebný materiál. Zároveň však začínáte mít určitý obrat a tím se dostáváte do break even pointu a tudíž jste na nejlepší cestě k úspěšnému fungování firmy. Veškeré mínus už jste smazali a ocitáte se na nule. Ač na nule, je to ta nejlepší varianta, od které se začíná rozvíjet zdravý byznys.

Pokud se však náklady nesmazávají, firma neroste. Nějak sice existuje, ale stojí na místě. Break even point je skutečně bodem zvratu, protože pokud jej nedosáhnete, řítíte se pomalu do zkázy. Firma se však stále vyvíjí a její nepříznivou situaci můžete vždy zvrátit, ať již sami nebo s vyhledáním odborné pomoci.

 žena s mobilem u pc.jpg

Cash flow

Přeloženo jako peněžní tok, tedy porovnání nákladů a tržeb, zachycení jejich pohybu za konkrétní období, což by nemělo chybět v žádné zdravé firmě. Touto jednoduchou analýzou se dostanete na cestu, kdy buď budete muset snižovat fixní i variabilní náklady nebo více prodávat či více vyrábět.
finanční analýza.jpg

Znamená to vést správné účetnictví, plánovat, kontrolovat a dobře sledovat stav pokladny. Je třeba dávat pozor, aby se neplýtvalo, nedocházelo k nedobytným pohledávkám a provozní náklady se snižovaly. Myslete na to, že i když podnikáte třeba jen doma, můžete mít spoustu zbytečných výdajů.