Vyšívání

Vyšívání

Pokud jste propadli kouzlu textilní výšivky, pak možná toužíte po tom, si tuto oblíbenou ruční práci vyzkoušet. Ať už vás uchvátilo kouzlo starých výšivek na oblečení či ubrusech, nebo se rádi díváte na řadu barevných obrázků zarámovaných na zdech, není nic jednoduššího než si to vyzkoušet na vlastní kůži. Tedy spíše na vlastní prsty. Není to vlastně nic složitého a pomocí různých návodů z knížek či internetu jistě velmi rychle proniknete do tajů výšivky. Vyšívací rám, jehly, bavlnky i další potřebné vybavení vám poskytne sortiment textilní galanterie https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie.

vysivani

Pro první krůčky budete jistě potřebovat rám na vyšívání. Do něj se upevňuje tkanina, na kterou budete vyšívat. Dnes se již dají zakoupit i látky s předtištěnými motivy k výšivce. Obvykle se však klasicky vyšívá na kanavu. Kanava je bavlna, která má širokou a pravidelnou strukturu. Výborně se hodí pro křížovou výšivku. Existují samozřejmě různé velikosti oken v kanavě a také různé barvy. Další nezbytností je vyšívací jehla. Jsou k dostání různé velikosti. Je potřeba zvolit tu správnou s ohledem na „hrubost“ kanavy a také s ohledem na tloušťku bavlnky, kterou se chystáte vyšívat. Nutno dodat, že dnes už jsou na trhu i duté jehly pro vyšívání technikou punch needle.

bavlnky

To však není klasická křížová výšivka. Budete potřebovat i řasu barevných přízí. Čím pestřejší paleta barev, tím jemnější přechody v obrázcích si můžete dovolit. Ale i základní barvy vám vykouzlí krásný a originální obrázek. Pokud nebudete mít předtištěný obrázek, budete potřebovat i návody pro vyšívání. Jedná se o obrázky, kde si budete počítat, kolik křížků máte za úkol na kanavu v té které řadě vyšít. Pro zručnější a zkušenější, je možné si i vlastní jednoduchý obrázek překreslit do křížkového papíru a poté vyšít křížovými stehy. A závěr ještě zmiňme, že se prodávají i speciální sady vyšívání pro děti.