Život bez obalu

Žijeme v době plastů, kdy si s nákupem doneseme domů velké množství zbytečných obalů, do kterých je náš nákup zabalený. Nejen že je velká část těchto plastů zbytečná ale také silně zatěžuje naši zemi, a to jak výrobou plastů ale také ji zamořují plasty, které jsou uloženy na skládkách a v horších případech v lesích či oceánech. Jak omezit odpad?
švestky v mističkách
1.      Bez obalové potraviny
V každém trochu větším městě dnes můžete nakoupit potraviny i bez obalu. Většinou se jedná o suché potraviny, jako je čočka, těstoviny, vločky, oříšky, sušené ovoce ale i točená drogerie do vlastních nádob, například saponát na nádobí, šampony na vlasy a tak dále. Většinou není problém základní potraviny nakoupit bez obalů, ale pokud už musíte koupit klasické balené potraviny, pak volte potraviny v dobře rozložitelných obalech jako je třeba papír.
2.      Volte alternativy
Pokud se chcete opravdu vyhnout plastům, pak budete muset občas potraviny hodně vybírat. Do obchodu si samozřejmě můžete nosit svůj pytlík na pečivo, ovoce a zeleninu ale vezměte si třeba mléko. Mléko koupíte ve třech možných obalech. První a nejvíce používaný bývá tetra pack, další mléko v plastu a nejméně kupované je mléko ve skle. A přitom co se týče ekologie, je právě nejvíce vhodné to ve skle, kdy sklo se nadále recykluje a využívá. Stejně tak si můžete koupit jogurt v plastu, nebo jogurt ve skle.
košík mrkve
3.      Plenky a jednorázové ubrousky
Pokud máte děti a záleží vám na ekologii, pak to nejlepší co můžete udělat je, přebalovat dítko do látkových plen. Krom toho, že ušetříte peníze, také pomůžete naší planetě, a nebudete mít špatné svědomí kvůli tunám plastových nerozložitelných plen. Zvolit můžete také pleny rozložitelné, ty jsou ale finančně náročnější.
4.      Farmářské trhy
Jsou místa, kde nakoupíte potraviny s menším množstvím obalu a těmi jsou často právě farmářské trhy, kde svoje zboží prodávají sami farmáři.